Prečo pivo pení cez prenosný výčap

Prečo pivo pení cez prenosný výčap

Prenajali ste si prenosný výčap a pivo pení. Čím to asi bude. 🙂

V tomto článku si vysvetlíme, prečo niekedy pivo pení a ako sa treba správne starať o prenosný výčap. Kvalitu piva a to či pivo pení alebo nie ovplyvňuje to niekoľko faktorov.

Každopádne ak si pivko a čapovacie zariadenie požičiate od nás veľa starosti s tým mať nebudete.

čapovacie zariadenie a čapovanie piva

Preprava piva na miesto akcie.

Prvým a najčastejším dôvodom, prečo pivo pení je to, že hneď po príchode sud narazíme a pokúšame sa čapovať. Áno, chápem. Nemôžem povedať že som to aj ja takto už niekoľko krát neurobil. Ale je fajn, ak sa sud preváža na stojato a nechá po prevoze aspoň 2-3 hodinku odstáť. Samozrejme na párty je to málokedy reálne. 🙂

Prenosný výčap a chladenie na pivo

V prípade, že máte požičanú párty pípu, čo znamená, že nemáte chladenie je potrebné sud piva skladovať na čo najchladnejšom mieste. Sud piva môžme ochladzovať ľadom vo vreckách alebo máte na chate kvalitnú pivnicu, kde je stabilná teplota cca 8 stupňov na šiestom schode tak máte vyhraté. 🙂 V prípade, že máte čapovacie zariadenie s chladením a kompresorom, tam veľa starostí mať nebudete. Samozrejme je vhodné aj v tomto prípade mať sud piva vychladený a odstatý.

Tlak

Ak čapujete pivo pomocou výčapného zariadenia, ktoré je napojené na CO2 alebo Biogon je potrebné nastaviť správny tlak. Zo skúseností nastavujeme tlak na 2,3 baru. V prípade, že pivo pení tlak mierne zvýšime. Každopádne silu tlaku ovplyvňuje aj vzdialenosť na akú pivo čapujeme.  Ak máme sud hneď pri výčapnom zariadení, tlak  2,3 baru by mal stačiť. V prípade, že máme sud vo vzdialenosti 3 m a viac je nutné tlak mierne upraviť podľa toho, ako pivo pení.

Regulátor prietoku 

Ďalšia možná príčina je, že regulátor prietoku je slabo otvorený alebo až príliž. To je tá malá páčka hore na pipe. Treba sa s tým pohrať. 🙂

Ďalšia možnosť je že sú príliš ohýbané rúrky k čapovaciemu zariadeniu alebo sú príliš dlhé.

Hygiena

Hygiena pri pive je kľúčová. Ak prenosný výčap alebo pohár nemáte kvalitne čiste, v tom prípade to významne ovplyvňuje chuť piva a hustotu peny tohto zlatistého moku.

Dúfam, že tieto rady Vás neodradili od toho, aby ste si vychutnali čapované pivo v kruhu priateľov a známych.