Vrchne kvasené pivá (pokračovanie)

Vrchne kvasené pivá (pokračovanie)

Porter

Pivo, ktoré pochádza z Londýna, vzniklo v 18. storočí. Má tmavohnedú až čiernú farbu, výraznú vôňu a v chuti by sme našli pražené a kávové tóny. Z najznámejších druhov portru môžeme spomenúť brown porter a baltic porter. Prvý menovaný ma sladovú vôňu a chuť, v ktorej cítiť pražený slad, orechy, kávu či karamel. Druhý menovaný má ovocnejšiu vôňu, ktorá pripomína portské víno. Oproti brown porteru má vyšší podiel alkoholu.

Stout

Ide o silné pivo tmavočiernej farby s príchuťou spáleného sladu. Stouty majú spoločnú jednu vec – pomerne hustú penu. Existuje však niekoľko poddruhov stoutov: dry stout, oatmeal stout či russian imperial stout.

Dry stout má kávovú vôňu s čokoládovými tónmi. Farba je tmavohnedá až čierna, v chuti okrem praženého sladu cítime aj ľahkú kyslosť.

Oatmeal stout je podobný, vôňa praženého sladu dopĺňajú kávové tóny. V chuti by sme našli stopy orieškov a mliečnej čokolády, pivo je tak sladšie. Tento druh stoutu sa pôvodne varil v Anglicku ako sezónne pivo.

Russian Imperial stout má vo vôni aj ovocné tóny a jeho farba je taktiež veľmi tmavá. Horkosť piva je vysoká, alkohol vykazuje vyššie percentá. Pôvodné určenie tohto piva, ktoré sa varilo v Anglicku, bol export do Ruska a pobaltských zemí. Nie je teda div, že sa stalo obľúbeným nápojom na ruskom cárskom dvore.

Pšeničné pivá

Weizen / Weissbier

Zrejme najznámejší pšeničný pivný štýl pochádza z Bavorska. Vyznačuje sa použitím určitého podielu pšeničného sladu, ktorý musí dosahovať aspoň 50 %. Vôňa piva je bohatá, cítime z neho banány a citrusové plody. Farba pšeničného piva býva väčšinou zlatá či slámovo žltá, matná a zakalená. Zákal spôsobujú kvasinky. Horkosť piva je nízka a preto je pivo veľmi osviežujúce.

Witbier

Toto pivo, ktorého história je dlhšia ako štyri storočia, je špecifické tým, že pri jeho výrobe sa používa nesladovaná pšenica. Chuť piva je veľmi osviežujúca, v pive môžeme spozorovať aj koriandrové a korenisté tóny. Ide o ľahké pivo s menším obsahom alkoholu.

Dunkel Weizen

Ide o tmavé pšeničné pivo, ktoré sa však vôňou podobá svetlému Weizenu. Opäť tak cítime banánové a citrusové tóny, k čomu sa ešte pridávajú aj čokoláda a karamel. Pivo býva väčšinou nefiltrované a tak si ponecháva typický zákal.

Weizenbock

Na koniec to najsilnejšie – Weizenbock je silné a veľmi plné pšeničné pivo tmavej farby. Vo vôni rozoznáme tóny tmavého ovocia (slivky, hrozienka…) a tieto tóny môžeme spozorovať aj v jeho chuti. Podobne ako ostatné pšeničné pivá, aj Weizenbock má nízku horkosť.

Spontánne kvasené pivá

Ide o najmenšiu skupinu pív. Vzniká spontánnym kvasením divokými kvasinkami, ktoré sa prirodzene vyskytujú v niektorých belgických regiónoch v údolí rieky Siena. Získať ich však možno aj zo starých drevených sudov na víno. Na kvasenie tohto pivného štýlu sa preto používajú gaštanové či dubové sudy, ktoré predtým uchovávali víno či sherry. V sudoch pivo dozrieva veľmi dlhý čas, ktorý bežne býva aj niekoľko rokov. Chuť tohto pivného štýlu je preto podobná hroznovému vínu či cideru.

Lambic

Tento základný druh spontánne kvaseného piva v chuti pripomína Cahrdonay alebo Vermut, čomu vďačí práve kvasením vo vínnych sudov. Varí sa v zimných mesiacoch aby sa eliminovalo riziko vzniku nežiaducich chutí v letných mesiacoch. Lambic je kyslej chuti bez nasýtenia oxidom uhličitým.

Gueuze

Ide o rezaný lambic, ktorý vznikol zmiešaním mladých (jednoročných) a starých (trojročných) pív lambicu. Pivo svojou plnosťou pripomína víno s rebarborovými tónmi. Pivo sa po stáčaní dokvasuje a sýti oxidom uhličitým.

Faro

Faro je sladšia verzia lambicu s nízkym obsahom alkoholu, ale s vyšším obsahom cukru – do piva sa pridávajú rozličné sladidlá ako je karamel, hnedý cukor či melasa. Kedysi šlo o ľahké a lacné pivo horšej kvality na každodenné osvieženie.

Kriek

Tento poddruh lambicu je známy svojimi čerešňovými a mandľovými tónmi.

Frambozen

Ide o malinový lambic. Servíruje sa v pohároch na šampanské. Okrem frambozenu poznáme aj ďalšie ovocné typy lambicu, ktoré vznikajú pridávaním ovocných príchutí ako napríklad jahody, hrozno, broskyne či čierne ríbezle.

Ak ste dočítali až sem, určite vás prekvapilo veľké množstvo jednotlivých pivných štýlov, z ktorých určite nebude problém si nejaké vybrať a vychutnať si ho. J

Na zdravie!

 

autor: Mustang

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.